Recept na „Opera řezy“: Toto je neskutečně jemný a lahodný francouzský zákusek. Lepší dezert jsem v životě nejedla!

postup:

Vejce ušleháme s práškovým cukrem do pěny, postupně přidáme mandle, mouku a ušleháme pěnovou hmotu (šleháme asi 10 minut).

Z bílků a cukru krupice ušleháme sníh. Do žloutkové směsi vmícháme dříve rozpuštěné máslo a pak opatrně, po částech i sníh.

Těsto navrstvíme na plech vyložený papírem na pečení, těsto by mělo mít tloušťku asi 1 cm – uhladíme a pečeme asi 8 minut ve vyhřáté troubě při teplotě 200 stupňů.

Těsto by nemělo příliš ztmavnout, z plechu vyklopíme a necháme vychladnout na roštu.

Máslový krém: Vejce a žloutek našleháme do pěny. Do vody nasypeme cukr a uvaříme cukrový sirup – měl by být o něco řidší než med, že je uvařený poznáme tak, že se začne držet na lžičce a mírně se odděluje od stěn.

Pokud máte teploměr, je to teplota 120 stupňů. Do světlé vaječné hmoty hned lijeme tenkým proudem za stálého šlehání cukrový sirup (rozhodně sirup nenechte stát, ztuhnul by vám).

Potom otáčky zvýšíme o jeden stupeň a při středních otáčkách šleháme, dokud směs nevychladne. Nakonec vmícháme i změklé máslo a uvařenou silnou kávu.

Čokoládový krém je velmi jednoduchý – smetanu přivedeme do varu, nalijeme na čokoládu nalámanou na kousky a rozmícháme vařečkou.

Vezmeme ruční šlehač a šleháme, dokud čokoládová směs není vlažná. Potom vyšleháme změklé máslo a krém dáme vychladnout do ledničky.

Těsto rozkrojíme na 3 stejné části – čtverce nebo obdélníky. Snažíme se, aby byly okraje co nejrovnější.

Na jeden plát těsta – ten který bude ve spodku natřeme čokoládu rozpuštěnou olejem, dáme ztuhnout do lednice.

Pak tento plát otočíme tak, aby byla čokoláda na spodní straně, pokračujeme ½ máslového krému.

Přiložíme druhý plát těsta, jemně zatlačíme, navrstvíme čokoládový krém, poslední plát těsta a opět jemně zatlačíme.

Potom druhá polovina máslového krému a uhladíme.

Nakonec potřeme polevou, kterou získáme rozpuštěním čokolády v horké smetaně.

Zákusek vložíme do ledničky. Krémy můžete střídat, například na spodek můžete dát čokoládový krém, je to jen na vás, výsledek bude i tak fantastický.