Už dost pokusům na vlastních dětech! Zlatá pravidla pro boj s teplotou: co lze a co je již kategoricky zakázáno

Kde stonat?

To nejdůležitější, co je potřeba udělat, pokud má dítě teplotu, je vytvořit mu podmínky, v nichž může ztratit co nejvíce tepla. To je možné jen dvěma způsoby, buď pocením nebo zvýšením teploty (ohřevem) dýchaného vzduchu.

Zkuste v pokoji vytvořit chladnější teplotu (17–20 °С), zároveň při tom ale dítě oblékněte do druhé vrstvy oblečení, nebo ho dobře zachumlejte do deky. Zajistěte správný pitný režim (50–100 ml na 1 kg hmotnosti dítěte). Pokud nebudete tyto pravidla dodržovat, dítě se uzdraví mnohem později a riziko vzniku komplikací se zvýší.

Čím snižovat teplotu?

Tvým úkolem je nepanikařit a přistupovat k věci komplexně: léky, přísun čerstvého vzduchu, dodržování pitného režimu. Přičemž poslední dva body, pokud jsou dodržovány, mají minimálně stejný účinek jako jakýkoliv sirup nebo tableta!

Světová zdravotnická organizace doporučuje jako léky první volby pro děti Paracetamol a Ibuprofen. V domácí lékárničce byste měli mít oba, pokud možno v různých lékových formách. Pro děti do 6 let nejlépe sirup nebo rektální čípky.

Sirup začíná účinkovat 15-20 minut po užití, ale v jeho složení je hodně chemických přísad, aromatizátorů a barviv. Čípky začínají účinkovat až za 40-50 minut, ale mají dlouhodobější efekt. Jsou nepostradatelné hlavně tehdy, když je dítěti špatně od žaludku, nebo zvrací. Používejte nejlépe po vyprázdnění.

V lékárnách se Paracetamol prodává pod těmito různými názvy: Panadol, Calpol, Efferalgan, Dafalgan, Mexalen, Dolomol, Cefekon. Ibuprofen je méně bezpečný, ale účinnější. Jeho obdobami jsou: Ibufen, Nurofen, Bofen, Markofen, Motrin pro děti, Ibunorm Baby, Brufen.

Dávkování

Velmi často výrobci na obalech léků uvádějí věk dítěte. Ale všechny děti nejsou stejné, dávku je potřeba vypočítat na základě hmotnosti malého pacienta. Viz pravidla pro správné dávkování v tabulce níže.

PARACETAMOL IBUPROFEN
Optimální jednorázová dávka: Optimální jednorázová dávka:
15 mg na 1 kg hmotnosti dítěte 10 mg na 1 kg hmotnosti dítěte
Například: hmotnost 10 kg – 10 x 15 = 150 mg Například: hmotnost 8 kg – 8 x 10 = 80 mg
hmotnost 15 kg – 15 x 15 = 225 mg hmotnost 12,5 kg – 12,5 x 10 = 125 mg
Střídat každé 4 hodiny, Střídat každých 6 hodin,
maximálně 4x za 24 hodin, maximálně 3x za 24 hodin,
denní dávka 60 mg/kg. denní dávka 60 mg/kg.
Upozornění: maximální jednorázová dávka může být zvýšena o 5 mg.

 

Buď velmi opatrná, nejčastější chybou totiž je, když si lidé spletou miligramy (mg) s mililitry (ml). Podíváme se na příklad.

Na etiketě je napsáno: 100 mg účinné látky v 5 ml suspense. To znamená, že dítě o hmotnosti 10 kg, které potřebuje 150 mg Paracetamolu, bude užívat 7,5 ml léku. Pokud se jedná o Ibuprofen, pak 5 ml. To je přesně ten případ, kdy se hodí matematika ze základní školy.

Na potřebné dávkování antipyretik se zeptej v lékárně. Je lepší je užívat přes noc, mají pak dlouhodobější účinek. Jednorázová dávka Paracetamolu v čípcích činí do 20 mg/kg, při výpočtu ji považuj za denní doporučenou dávku.

Pokud se teplota zvýší před plánovanou hodinou užití následující dávky léku, stanovené dle návodu k užívání, zkus vystřídat léčiva. Neměly by to však být různé názvy léků, ale různě účinkující látky (například Paracetamol nebo Ibuprofen). Protože pod různými etiketami se často skrývá pořád stejné léčivo.

Pokud se po užití léku teplota snížila o 1–1,5° – výborně! Nemá cenu snažit se ji snížit do 36,6° — pro organismus a cévy by to byl zbytečný stres.

Zakázané léky

Kategoricky nedoporučujeme dávat dětem Aspirin (obsahuje kyselinu acetylsalicylovou), Analgin (metamizolum natrium), Nimesulid. V jejich případě existuje značné riziko vzniku vedlejších účinků.

U nás tak oblíbená lytická směs na bázi Analginu může být podána jednorázově v případě, že jiné a bezpečnější léky nejsou momentálně dostupné. Stálé užívání daného roztoku je absolutně nepřípustné jak pro děti, tak pro dospělé.

Aspirin v kombinaci s virovou infekcí může vyvolat vážné poškození jater a mozku, tzv. Reyův syndrom, v jehož případě dosahuje mortalita 20 %. Kvůli riziku vzniku toxické hepatitidy je zakázáno také užívání Nimesulidu. To se týká dětí ve věku do 12 let.

Komplikace při horečce

Obvykle je dítě s vysokou teplotou horké na dotek, má růžovou nebo červenou pokožku. V takém případě můžete být klidní – termoregulace funguje. Ale pokud je vysoká teplota doprovázena bledou pokožkou, zimnicí, studenými končetinami – dochází ke spasmu cév.

Příčin může být několik, počínaje napadením nervové soustavy a nedostatkem tekutin, až po pokles tlaku. V takovém případě se doporučuje masírovat studené ruce a nohy, dokud nezrůžoví a dát dítěti polovinu spasmolytického přípravku (např. Drotaverin, No-Spa). Vyhni se všem studeným zábalům. Pamatuj, že antipyretika, tedy léčiva snižující horečku, nemohou plně účinkovat, pokud bude přetrvávat spasmus. Pokud se vysokou teplotu nepodaří snížit do 2–3 hodin, okamžitě volej rychlou záchrannou službu!

Podpůrná léčba

Zapomeň na lihové a octové zábaly! Citlivá dětská pokožka okamžitě absorbuje nebezpečné látky a vzniká riziko otravy.

V domácích podmínkách také nelze používat termofory naplněné ledem, vlhká studená prostěradla, studené klystýry. Navenek se totiž při jejich použití může zdát, že se teplota snížila, ale pouze za cenu spasmu cév pokožky! Přičemž dochází ke zpomalení cirkulace krve, komplikuje se proces pocení a tepelná výměna mezi krví a kůží. V důsledku tohoto všeho se zvyšuje teplota vnitřních orgánů, což je velice nebezpečné!

To, čím můžeš maximálně dítěti pomoci, je ovázat mu kolem čela studený šátek a trochu mu tím ulevit, ale vždy až po užití antipyretik.

Hořčičné náplasti, horké koupele nohou a inhalování přinášejí více škody než užitku. Při minimálním podezření na teplotu jejich využití vyprovokuje její zvýšení. Pokud chceš uklidnit své svědomí a experimentovat s vlastním dítětem – prosím, klidně tyto způsoby na vlastní riziko zkus, ale pouze tehdy, pokud má dítě normální teplotu!

Někdy léky na uklidnění blízkých a příbuzných dítěte pomáhají lépe než ty nejkvalitnější hořčičné náplasti.

Doporučení

Ve většině případů se děti uzdraví samy, bez významnějšího zásahu medicíny. Někdy je pro ulehčení celkového stavu přípustné i využití prostředků lidové medicíny. Společně s dodržováním pitného režimu je dobré dítěti nabídnout i zdraví prospěšné mléčné nápoje, které pomáhají při kašli, laryngitidě a jsou velice chutné. Může se jednat například o mléko s medem, kakaovým máslem, propolisem. Ale pouze tehdy, pokud dítě netrpí alergií na dané produkty!

Přidej do teplého mléka čajovou lžičku medu a promíchej. Tento nápoj je dobré pít před usnutím, uklidňuje a uvolňuje. Kakaové máslo si po rozpuštění v teplém mléce zase výborně poradí s bolestí v krku.

V lékarně je také možné koupit 10% extrakt propolisu, který není vůbec drahý. Přidej 10 kapek do teplého mléka, není důležité, zda je mléka půl sklenice nebo jedna lžíce. Tento koktejl si dobře poradí s plicními onemocněními a zlepšuje náladu. Jeho užívání se doporučuje před usnutím. Prověřeno na vlastní zkušenosti – funguje to! Propolis je studnicí léčivých látek, má blahodárný vliv na všechny soustavy lidského organismu.

Při léčení dětských onemocnění se řiď pouze zdravým úsudkem a hlavně nepanikař. Pokud pochybuješ o svém postupu, raději se vždy poraď s pediatrem. Obrať se na něj i tehdy, pokud symptomy nemoci přetrvávají déle než 5 dní. Hodně zdraví tobě i tvým dětem!

Pokud byl pro tebe tento článek přínosný, nezapomeň ho ukázat kamarádům a známým. Vždyť tímto způsobem je možné pomoci jim se co nejrychleji uzdravit!