Jak si vypěstovat vědro malin z jednoho keře? Toto jsou rady zkušeného zahrádkáře, který se po léta živil jejich pěstováním

Mezi rostlinkami v řádě by měla být vzdálenost alespoň 0,7 m a mezi řádky 1,8 metru. U každé řady je dobré mít oporu sahající do výšky 1,2 m – opora by neměla být v žádném případě hustá síť, přes kterou nebude pronikat dostatek světla.

Každý rok na jaře roste ze základny rostliny nových 5-10 výhonků a rostlina se rozrůstá do šířky. Po zimě je třeba zkontrolovat rostliny a tenké, uschlé stejně tak i slabé výhonky odstranit.

Nedovolte maliníku rodit v létě

Do začátku léta je třeba rostlinku prosvětlit a udržovat vzdušnou. Malina vám bude přinášet úrodu 2x do roka – na léto a na podzim. Na letošních výhoncích zarodí na podzim a na loňských v létě.

Pokud však máte zkušenost, že letní plody bývají napadené a je jich málo – způsobuje to škůdce Malinovník plstnatý, který žije jen v letních plodech. V tom případě se soustřeďte jen na podzimní úrodu a loňské výhonky klidně na jaře radikálně ořízněte – až těsně nad zemí, abyste veškerou sílu dostali do nových výhonků, které na podzim přinesou bohatou úrodu. Chcete úrodu sklízet 2x ročně – stačí, když po letní sklizni jen odstraníte slabé a výhonky – ty které už rodily.

Pokud si během května všimnete, že rostlina vyhání málo nových výhonků, doporučuji zkusit staré ověřené řešení – výluh z divizny (500 ml kašovitého divizny zalijeme vědrem vody a necháme louhovat) zředěný s vodou v poměru 1: 5 používáme na zalévání ke kořenům.

Po sklizni podzimní úrody zkraťte horní výhonky, které už rodily asi o 1/3.

Každý podzim po ořezání dávám ke každé rostlině 3-4 lopaty humusu a zem je dobré mělce prokypřit.

Maliny můžete sázet na jaře a na podzim. Pokud máte maliny v květináčích, které mají rozvinutý kořenový systém, sázet můžete prakticky kdykoliv.

Stará rada pro podzimní výsadbu

Mám pro Vás, ale jednu radu, pokud se chystáte sázet maliny na podzim a ta pochází od mého dědy.

Maliny sázejte tam, kde jste na jaře vysadili rané brambory a po jejich sklizni hrách.

Po sklizni zelených lusků zaryl sklizené rostliny hrachu do půdy.

Koncem září můžete zaorat kvalitní kompost nebo hnůj.

Ve druhé polovině října půdu překopete motykou (nebo přejeďte motorovým kultivátorem), vykopejte jámy a můžete sázet maliny.